W dniu 7 grudnia 2014 roku Gacka Orkiestra uczciła patronkę muzyki Św. Cecylię podczas uroczystości wieńczącej Jubileusz 25-lecia działalności zespołu. Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji muzyków i ich rodzin w Kościele Parafialnym w Gaci pod przewodnictwem ks. Wiesława PYTKO Proboszcza Parafii Gać, koncelebrowana przez ks. kan. Bogdana BOGACZEWICZA Dziekana Dekanatu Frysztackiego i ks. Pawła SAMBORSKIEGO Kapelana Strażaków, Wikariusza Parafii p.w. błog. K.Kózki w Rzeszowie, który wygłosił homilię.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Domu Strażaka w Gaci, a swoją obecnością zaszczycili ją goście honorowi:

• nadbryg. Bogdan KULIGA – Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP

• Lucjan KUŹNIAR - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego,

• ks.prałat bryg. dr Jan KRYNICKI – Kapelan Krajowy Strażaków, Członek Prezydium ZG ZOSP RP,

• ks. Jan DĄBAL - Proboszcz Parafii Ostrów,

• o. Marceli GĘŚLA - Gwardian Klasztoru oo. Bernardynów w Przeworsku,

• ks. Szczepan BEMBEN – rodak,

• dh Edward SZLICHTA – Członek Zarządu Głównego, Dyrektor Zarządu Wykonawczego OW ZOSP RP w Rzeszowie,

• Zbigniew KISZKA – Starosta Przeworski,

• Jacek PIENIĄŻEK - Radny Powiatu Przeworskiego,

• dh Stanisław ZAJĄC – Prezes Orkiestry były wieloletni Przewodniczący Komisji Kultury ZG ZOSP RP

• st. bryg. Janusz FLAK – Komendant Powiatowy PSP w Przeworsku,

• podinsp. Andrzej ŻYGADŁO – Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie,

• dh Stanisław KŁOS–Wiceprezes ZOP ZOSP RP w Przeworsku,

• Grażyna PIENIĄŻEK – Wójt Gminy Gać, Prezes ZOG ZOSP RP w Gaci,

• Lesław STAŃKO – Przewodniczący Rady Gminy Gać,

• Małgorzata KUCHARSKA – Prezes Podkarpackiego Klubu Biznesu,

• Grażyna WRÓBEL – Wiceprezes Banku Spółdzielczego w Łańcucie.

Uroczystość rozpoczęto wręczeniem odznaczeń korporacyjnych, odznak PZChiO i listów gratulacyjnych dla muzyków nieobecnych na uroczystości głównej 25-lecia. Szczególnie zasłużone osobowości i organizacje zostały wyróżnione Medalem 25-lecia Orkiestry Dętej OSP w Gaci. Następnie działalność Gackiej Orkiestry za rok 2014 r. podsumował dh Dariusz HOMA - Kierownik Orkiestry, Wiceprezes OSP Gać, informując o 38 tegorocznych występach i przeprowadzonych 55-ciu próbach, podziękował za pomoc i wsparcie organizacji głównej uroczystości Jubileuszu 25-lecia w dniu 27 lipca br., oraz za przychylność i życzliwość, która pozwala na rozkwit zespołu oraz propagowanie i promowanie polskiej kultury muzycznej.

Podczas sprawozdania szczególna uwagę zwrócił na następujące tegoroczne wydarzenia:

• akcję charytatywną na rzecz potrzebujących chorych dzieci z Parafii Gać, Kosina i Ostrów, przeprowadzoną podczas koncertów kolęd,

• uroczystość powitania nowo nominowanego generała Bogdana Kuligi – PKW PSP,

• Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone z nadaniem Sztandaru Komendzie Miejskiej PSP w Tarnobrzegu,

• XXIV Regionalny Przegląd Orkiestr Dętych OSP w Krynicy Zdroju – 14.06.2014 r. gdzie Orkiestra uzyskała I miejsca w klasyfikacji koncert – przemarsz oraz kategorii parady marszowej. W zestawieniu końcowym w gronie 70 najlepszych orkiestr OSP w Polsce zakwalifikowanych do przeglądów regionalnych organizowanych w 8-iu różnych terminach, zespół uplasował się na IX m-cu w kategorii „przemarsz – koncert” i XX m-cu w kategorii „parady marszowej” uzyskując kwalifikację na XXIV Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP 2015, w którym wystąpi po raz 5-ty w swojej historii. Poprzednie występy to lata: 1997, 2003, 2005 i 2007.

• projekt własny „Wymiana kulturalna POLSKA - UKRAINA 2014”,

Zabierając głos zaproszeni goście: nadbryg. Bogdan KULIGA, dh Lucjan KUŹNIAR, dh Edward SZLICHTA, Zbigniew KISZKA, ks. bryg. Jan KRYNICKI, ks. Jan DĘBAL, dha Grażyna PIENIĄŻEK podkreślali walory artystyczne orkiestry jak również jej wielki wkład w promowanie miejscowości i Gminy Gać, Podkarpacia i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Prezentację zakończył koncert zespołu, po którym muzycy dokonali wbicia gwoździe w tablicę pamiątkową Jubileuszu 25-lecia. W traktacie obchodu można było podziwiać prezentację multimedialną przygotowaną przez klarnecistkę Izę GŁĄB oraz okolicznościową wystawę, poświęconą jubileuszowi orkiestry, przygotowaną przez Panią Elżbietę CYRAN pod Kierunkiem Pani Renaty BALAWENDER – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Gaci. Pani Wójt Grażyna PIENIĄŻEK przekazała zespołowi aluramę wystawową przedstawiającą w pigułce uroczystość Jubileuszu 25- lecia, a tabla pamiątkowe ze składem i zdjęciami członków orkiestry i grupy tanecznej sprezentowała Panią Małgorzata KUCHARSKA Prezes PKB. Cały wystawa zostanie zaprezentowana w sali głównej GOK w Gaci.

W uroczystości już po raz kolejny licznie wzięli udział przychylni Gackiej Orkiestrze radni Gminy Gać, dyrektorzy szkół, przedstawiciele lokalnych instytucji, podmiotów gospodarczych i organizacji społecznych oraz małżonkowie i rodzice muzyków zespołu.

Iza GŁĄB/Dariusz HOMA