W dniach 5-6 czerwca 2015 roku Orkiestra Dęta OSP Gać wzięła udział XXIII Festiwalu Orkiestr Dętych OSP w Płocku, organizowanym przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Festiwal ten, organizowany co dwa lata, skupia najwyżej oceniane orkiestry z całej Polski (ekstraliga orkiestr OSP), wyłaniane w przeglądach regionalnych. W ramach konkursu zespół rywalizował w kategoriach: koncertu konkursowego, wykonując na scenie Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Płocku utwory Concerto D’Amore komp. Jacob de Haan, Etiuda Taneczna Na Wielką Orkiestrę komp. Ryszarda Dudka oraz Gallop z First Suite for Band komp. Alfred Red; oraz oceny gry w marszu, gdzie orkiestra miała okazje wykazać się swoimi umiejętnościami musztry, przy owacji licznie zgromadzonej na  ul. Tumskiej publiczności.

W trakcie dwudniowych zmagań orkiestra zaprezentowała swój bogaty dorobek. Zaświadczyć może o tym fakt, że w klasyfikacji ogólnej orkiestra zajęła 9 miejsce, na 19 zakwalifikowanych z ponad 800 orkiestr OSP działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to dla członków zespołu wyjątkowy powód do radości  i motywacja do dalszej ciężkiej pracy w celu ciągłego rozwoju artystycznego i promowania OSP Gać, Gminy Gać, Powiatu Przeworskiego i Województwa Podkarpackiego.

Festiwal zakończył się wspólnym koncertem, który odbył się w Amfiteatrze Miejskim. Koncert został połączony z ogłoszeniem wyników, przyciągnął duża ilość gości jak i okolicznych mieszkańców, co świadczy o dużym zainteresowaniu formą sztuki prezentowaną przez Orkiestry OSP.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że gacka orkiestra uczestniczyła w festiwalu po raz piąty w swojej historii, wyrównując swój najlepszy wynik osiągnięty podczas XIX Festiwalu - Krynica Zdrój 2007.

W dniu wyjazdu na Festiwal orkiestra zapewniła oprawę muzyczna obchodów Bożego Ciała w Parafii Gać i Parafii pw. błog. Karoliny KÓZKI w Rzeszowie.

Galeria zdjęć: http://www.ospgac.pl/galeriaszczeg/77

Link do sprawozdania z XXIII Festiwalu strona ZG ZOSP RP:

Opracował:

Karol DZIEŃ