Wymiana kulturalna „Gać–Sokal 2017” i jesienne występy Orkiestry.

W dniach 29-30 września 2017 r. Orkiestra Dęta OSP w Gaci działająca przy GOK w Gaci uczestniczyła w wymianie kulturalnej „GAĆ – SOKAL 2017” realizowanej w ramach projektu własnego „POLSKA – UKRAINA 2017”.

Głównym punktem projektu był występ w dniu 30 września w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Michała Archanioła w Sokalu na Ukrainie, gdzie odbyły się uroczystości odpustowe połączone z jubileuszem 500-lecia parafii. Ciekawostką pozostaje fakt, że Kościół jeszcze do 2009 roku pełnił funkcję hali targowej a obecnie nieprzerwanie trwają prace związane z jego odnowieniem, inicjowane przez proboszcza parafii ks. Kazimierza SZAŁAJA, który zaprosił orkiestrę na uroczystości.

Wśród licznych pielgrzymów z Polski w obchodach brała udział Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Gaci, która uczestniczyła we Mszy Świętej. Eucharystii przewodniczył ks. abp Józef Michalik, a homilię wygłosił biskup pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej ojciec Edward Kawa. Obecni byli także przedstawiciele Konsulatu RP we Lwowie oraz samorządowcy z Tomaszowa Lubelskiego.

Po Mszy Świętej Orkiestra zaprezentowała krótki koncert dla uczestników uroczystości oraz mieszkańców Sokala. Zespołowi towarzyszyła grupa choreograficzna mażoretek. Wyjazd stał się dobra okazją do promocji zespołu, OSP Gać, GOK Gać, miejscowości i Gminy Gać, Powiatu Przeworskiego, Podkarpacia i Polski a zwłaszcza polskiej kultury muzycznej.

Ponadto w okresie jesiennym zespół uczestniczył tradycyjnie w kilku uroczystościach religijnych: XVII Dniu Papieskim w dniu 19.10.2017 r. w Gaci, wspomnieniu liturgicznym Św. Jana Pawła II w dniu 22.10.2017 r. w Gaci oraz Odpuście w Parafii błog. Karoliny Kózki w Rzeszowie w dniu 18.11.2017 r. Więcej o odpuście pod linkiem: